Seniorů za volantem každoročně přibývá

koncepty.eu_autoskolaking_cz_nahledovy

Zdá se vám, že na silnicích vídáte stále více řidičů v pokročilém věku? Není to zdání, ale fakt. Seniorů za volantem, tedy řidičů ve věkové kategorii 65+, je rok od roku více. Podle statistik jsou v provozu jednou z nejzranitelnějších skupin a patří spíše k obětem než k viníkům nehod. Trend stárnutí populace bude pokračovat i nadále a zabývají se jím i dopravní experti.

Autoškola KING Praha uvedla, že průměrný věk zájemců o řidičský průkaz skutečně stoupá. Současná generace mladých lidí nemá o řízení automobilu takový zájem jako ta předchozí. Důvodem přitom nejsou finance, ale spíše to, že si prodlužují studentský život a bez vlastního automobilu se obejdou. Dále pak propracovanější systém městské hromadné dopravy a konečně i demografický vývoj. Mladých lidí ve věku od 19 do 24 let bylo v roce 2015 o pětinu méně než v roce 2009.

Co se týče seniorů, těch je momentálně kolem 1,8 milionu a v roce 2030 by jich mělo být více než 2,5 milionu. Autoškola KING upozorňuje, že neduhy seniorů nemají daleko k začátečnické nezkušenosti. Věková skupina 65 až 75 let je sice statisticky méně nebezpečná, ale o to větší riziko představují řidiči po 75. roku života. A to především kvůli slábnoucímu zraku, pomalejším reakcím a snížené schopnosti správného vyhodnocení komplikované dopravní situace.

koncepty.eu_autoskolaking_cz_01

Kdo si však myslí, že problémy za volantem začínají až ve vyšším věku, mýlí se. Řidiči starší 55 let mají pomalejší a méně přesné reakce, potřebují více času k pohybové odpovědi na zvukové a světelné podněty, jsou citlivější na oslnění a hůře se adaptují na sníženou viditelnost.

Zatímco profesionální řidiči musí absolvovat lékařské prohlídky (dopravně psychologické a neurologické vyšetření) co pět let po dosažení padesátky, senioři pouze při dosažení věkové hranice 60, 65 a 68 let. Poté pravidelně každé dva roky.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory