Jak na výběr správného autorádia?

Jak na výběr správného autorádia

Jízdu bez autorádia si dnes jenom těžko dokážeme představit. I proto, že jde o tolik oblíbený výrobek, bychom se měli podívat na několik rad, které jsou spojené s tím, jak vlastně správné autorádio vybrat. Věříme, že vám právě naše rady přijdou maximálně vhod.

Jaký typ pro vás bude ten správný?

Důležité je vědět, že dnes se na trhu můžete setkat se dvěma hlavními typy autorádií: 1din autorádio a2din autorádio. Pokud se podíváme na autorádio základní, jedná se o typ označovaný jako 1din. V tomto případě jde o řešení, které se nejvíce podobá klasice. A to hlavně svými kompaktními rozměry a malým displejem. Jelikož však vývoj jde neustále kupředu, i toto řešení dokáže nabídnout velké, několikapalcové displeje. A to ve vysouvací formě.

Modernější řešení můžeme označit jako 2din autorádia. Ty se pyšní nejenom většími rozměry, ale i několikapalcovým displejem, který bývá také dotykový. Takové autorádio je samozřejmě ideální volbou pro náročné. Přiblížit bychom také měli fakt, že se můžeme setkat s variantou univerzální, která je pro jakýkoliv automobil, stejně jako se můžeme setkat s tím, že si koupíme speciální, takzvané OEM rádio. To je určeno pro konkrétní typ vozu.

K čemu chcete své autorádio využívat?

Ať už si pořizujete autorádio VWautorádio Škoda či autorádio Ford, je jasné, že tím prvním a primárním důvodem by měl být hlavně poslech hudby. I když se jedná o naprostý základ, je dobré si ověřit, že má autorádio integrovaný tuner. Pokud ano, s nalazením stanic nebude problém. Stejně tak ale nemusí být problém poslouchat také vlastní hudbu. V takovém případě je samozřejmě nutné hledět na formáty, které můžeme přehrát. Mezi klasiku patří MP3 a WMA. Čím více formátů však dané autorádio přehraje, tím pro nás lépe.

U hudby ale zůstávat nutně nemusíme, jelikož vyšší segment je spojený i s možností toho, že si můžeme prostřednictvím displeje třeba pustit film, stejně jako není problém ani prohlížení obrázků. V tomto případě vybíráme podle stejných parametrů, jako výše. Zajímat by nás měly hlavně formáty, se kterými si daný typ autorádia poradí.

Hledáte typ autorádia i s nadstandardními funkcemi?

I takové existují a nutno říci, že řada z nich už se pomalu stává něčím naprosto běžným. A to je určitě velmi dobře. Pokud bychom se měli podívat konkrétněji, tak mezi nadstandardní funkce může patřit třeba GPS modul u autorádia s navigací. Ta je možností, jak můžeme využít konkrétního autorádia k tomu, aby nás pohodlně, jednoduše a také rychle navedla do cíle. Stejně tak bychom neměli zapomínat třeba na možnost Bluetooth propojení s naším telefonem. A to jak za účelem streamování hudby, tak za účelem využití handsfree funkce. Možností, které jsou spojeny s nadstandardními funkcemi, ale může být mnohem více, a tak je dobré zajímat se i o to, jaké konkrétní vybrané autorádio nabídne.

Jaké vstupy preferujete?

Co vlastně vstupy v autorádiích jsou? Jsou využívány samozřejmě k tomu, abyste právě pomocí nich mohli jednoduše dodat rádiu vlastní hudbu nebo jiná data, stejně jako třeba i mapové podklady pro zmíněnou GPS navigaci. Na čem v dnešní době již trvat nemusíte, to je CD nebo DVD mechanika. Autorádio s DVD je ale velmi užitečné v případě, že rádi vyrážíte na delší rodinné dovolené. Je sice příjemné ji mít, ale nijak nezbytné to není. Naopak by mělo být vaším cílem myslet na to, že by dané autorádio mělo nabídnout vstup USB pro připojení flash disku, stejně jako i čtečku paměťových karet. Jedině tak můžete naplno využít pozitiv současných paměťových médií, kam patří třeba vysoká kapacita a také skutečně velmi kompaktní rozměry. Z hlediska vstupů může řada z nás ocenit i AUX vstup, který však slouží výhradně k propojení s audiokabelem u vašeho přehrávače.

Dokáže autorádio komunikovat s vaším vozem?

I to je velmi důležitá otázka, která by nás měla postupně vést ke správnému výběru. Je třeba dodat, že aktuálně mohou být na trhu univerzální autorádia, stejně jako speciální OEM autorádia. První typ je možné instalovat doslova do jakýchkoliv vozů a nabídne základní kompatibilitu. Pokud zvolíme druhé autorádio, již mluvíme o konkrétním typu, která je určený pro konkrétní auto. Ten poté nabídne mnohem více možností. Mezi ty se řadí třeba sledování různých upozornění a zpráv z palubního počítače. Stejně tak zde máme možnost nastavit klimatizaci, vlastnosti vozu spojené s jízdou, nebo řadu dalších věcí. Chybět nemusí ale ani propojení s ovládáním na volantu, nebo možnost připojení zadní parkovací kamery, která nám poskytne informace o dění za námi. Nesmíme ale zapomenout že správná funkčnost modulu závisí na správném zapojení autorádia.

Jaký hardware a operační systém?

Dnes jsou rádia vytvářena tak, aby z hlediska bezproblémové základní funkčnosti vyhovovala i potřebám těch náročnějších. Především je to 2dinm autorádio, které dokáže nabídnout třeba dvoujádrový procesor, nebo operační paměť. Z hlediska operačního systému samozřejmě můžeme volit ze dvou hlavních variant. Tou první je Windows CE, tedy systém, který byl vytvořený speciálně pro menší a mobilní zařízení. Aktuálně se však na trh dostává také řada autorádií, která nabídnou operační systém Android, díky čemuž lze mnohdy využít i funkce a aplikace, které známe z našich mobilů, nebo také tabletů.

Roli hraje také správný prodejce

Současné možnosti máme zmapovány a tak jistě i vy již víte, jak správné autorádio vybrat. Na závěr dodejme, že roli by měl hrát také prodejce. Pokud hledáte správná autorádia, mělo by se jednat o prodejce, který vám dokáže nejenom poradit, ale který dokáže například i zjistit kompatibilitu, nebo zajistit odbornou montáž. I to by při výběru rozhodně mělo hrát roli. A cena? I ta je samozřejmě důležitá. Vždy však myslete na to, co za ní můžete získat a také na to, že třeba o pár desítek procent dražší rádio už dokáže nabídnout skutečně vše, co potřebujete.

Pokud potřebujete poradit s volbou vhodného autorádia či jeho následnou instalaci obraťte se na2DIN.cz.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory