
Potřebujete odhlučnit svůj automobil? Pokud ano, je třeba nejenom dobře vědět, jaká místa jsou ta, která lze označit jako riziková. Stejně tak nezapomínejte ani na to, že je třeba zvolit správný antivibrační materiál. Z hlediska celkové kvality a pozitivních vlastností dnes jasně dominuje materiál označovaný jako antivibrační. Dnes je na trhu možné pořídit dvě varianty. Je to buď tmel, nebo desky. Jaké jsou výhody a nevýhody obou, a jaký je lepší? Poradíme vám!
Antivibrační tmel
Jak už napovídá sám název, jedná se podobně jako u jakýchkoliv jiných tmelů o hmotu, kterou postupně nanášíte na požadované místo. Jeho výhodou je rozhodně cekem snadné použití, jelikož ideální je aplikovat pomocí stěrky. A to na řadu různorodých míst. Když se podíváme na jeho případné nevýhody, musíme říci, že jednou z nich může být celkem dlouhá doba schnutí – i několik hodin, stejně jako to, že nemusí vyjít oproti antivibračním deskám tak levně. Na druhou stranu je jeho výhodou, že se s ním dostanete i na hůře přístupná místa, stejně jako můžete díky vrstvení určit, jak silná celková vrstva vlastně bude.
Antivibrační desky
Ty jsou dnes taktéž samozřejmým produktem, pokud jde o odhlučnění vozu. Jejich pozitivem je především široký výběr, a to jak s ohledem na jejich tloušťku, tak i s ohledem na vlastnosti. A to jak z hlediska pohlcení zvuku a vibrací, tak třeba odolnost vůči vodě nebo olejům. Pozitivem je rozhodně i snadná aplikace, jelikož díky samolepící vrstvě a pružnosti je aplikujete tam, kam potřebujete. Nevýhodou je to, že se můžete hůře dostat na některá místa ve vaší karoserii, stejně jako to, že už při nákupu musíte přesně vědět, jakou tloušťku desky budete potřebovat.
Tmel nebo desky?
Konkrétní výhody a nevýhody máme zmapovány. A jak se tedy rozhodnout, v otázce toho, zda využít antivibrační tmel, nebo antivibrační desky? Pokud se jedná o místa, která jsou hůře přístupná, a potřebujeme je odhlučnit skutečně stoprocentně, je dobrou volbou právě tmel. Ten se také hodí ve chvíli, kdy chceme nejenom aplikovat antivibrační vrstvu, ale kdy je cílem také zpevnit konkrétní materiál karoserie. Může se jednat třeba o tapecírunk na dveřích. Když jde o antivibrační desky, tak ty se dokonale hodí hlavně na větší oblasti, které chceme odhlučnit. Může se jednat třeba o zavazadlový prostor, kde se jednoduše nalepí a svou práci dokonale odvedou. Hodí se také v případě, kdy chceme dosáhnout výsledků nejenom v oblasti zvuku a vibrací, ale potřebujete třeba i pozitivní tepelné vlastnosti. I to je deska správnou volbou, která nezklame.
Sortiment antivibračních materiálů velmi bohatý a tak je třeba doporučit i to, že je vhodné vsadit hlavně na osvědčené a kvalitní výrobce. Díky nim si můžete být jisti dokonalým výsledkem za všech okolností.